Cips tüketiminde büyük tehlike, uzmanlar uyarıyor: “Çocukları kesinlikle uzak tutmalılar”

Son yıllarda paketli gıda tüketimi artarken uzmanlar, cips gibi birçok işlenmiş gıdanın kişiler için tehlike saçtığına dikkat çekiyor. Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Derya Arğun, “Cips tüketimi özellikle büyüme, gelişme çağındaki çocuklarda oldukça sık. Çocukların kronik olarak cips tüketimi hem gelişimlerine negatif etkide bulunuyor hem uzun vadede çocukluk çağı obezitesi dediğimiz duruma neden oluyor. Nihayetinde cips dediğimiz şey; saf haliyle yağdan ibaret. 1 yıl düzenli cips tüketen bir çocuk yak

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Son yıllarda paketli gıda tüketiminin hızla arttığı belirtilirken içeriğinde katkı maddesi yer alan ürünlerin obezite başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı ifade ediliyor. Uzmanlar, özellikle küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerektiğini vurgularken çocuklarda ve gençlerde sık tüketilen cips gibi paketli gıdaların zararlarına da dikkat çekti. Medicana Ataköy Hastanesi’nden Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Derya Arğun ve Uzm. Diyetisyen Ayça Sena Yılmaz da işlenmiş gıdaların tüketiminin oluşturduğu problemlere ilişkin bilgi verdi.

“Çocukları cipsten kesinlikle uzak tutmalılar”

Cips tüketiminin çocuklardaki etkilerine yönelik bilgiler veren İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Derya Arğun,

“Cips tüketimi özellikle büyüme, gelişme çağındaki çocuklarda oldukça sık. Bu çocukların kronik olarak cips tüketimi hem onların gelişmelerine negatif etkide bulunuyor hem de uzun vadede çocukluk çağı obezitesi dediğimiz duruma neden oluyor. Nihayetinde cips dediğimiz şey; saf haliyle yağdan ibaret. 1 yıl düzenli cips tüketen bir çocuk yaklaşık 9 kilo gibi bir kilo alıyor. Cips tüketimi özellikle diyabet, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalıkları, felç gibi hastalıkların riskini artırıyor. Yapılan çalışmalar şunu göstermiş ki infertilite yani kısırlık, demans, alzheimer ile yoğun ilişkisi bulunmuş. Bu nedenle çocukluk çağından itibaren cips tüketimi erişkin yaşlarda çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Cipsin içerisinde yoğun karbonhidrat bulunduğu için kişi cips tükettiğinde aniden kan şekeri yüksekliği ve akabinde tekrardan hipoglisemi dediğimiz kan şekeri düşüklüğüne sebep olabiliyor. Bu da tekrarlayan seferlerde açlık hissi doğurup kişinin sürekli yemek yeme isteğine sebep oluyor. Anne babalara şunu söyleyeyim; ilerleyen zamanlarda çocuklarının metabolik hastalığı, şekeri, tansiyonu, kalp, damar hastalığı, demans gibi problemlerinin olmasını istemiyorlarsa cipsten kesinlikle uzak tutmalılar. Marketten paketler halinde cips almak yerine kendileri sağlıklı atıştırmalıklarını yapabilirler” diye konuştu.

“Kanser gelişme riski, damar ve iltihabi hastalıkları oldukça yoğun görülüyor”

Sağlıksız besin tüketiminin obeziteyle birlikte birçok hastalığı beraberinde getirebileceğini anlatan Doç. Dr. Arğun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Obezite çağımızın hastalığı sadece cips değil günlük paketli gıda, fast food tüketiminin yoğun olduğu ülkelerde gelecekte çok çok daha büyük problemlere yol açacak. Bu nedenle gerek çocukluk çağında beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekse ilerleyen yaşlarda erişkinlerin atıştırmalık sağlıklı yiyecekleri tercih etmesi obeziteye geçiş sürecini durdurur. En azından minimalize eder. Bir zararlı maddeyi ne kadar uzun süre tüketirsek ileride karşılaşacağımız hasar o kadar büyük oluyor. İçerisinde akrilamid dediğimiz bir kimyasal madde var. Bu özellikle plastik sanayiinde ve sigaranın içerisinde bulunan en zararlı kimyasal maddelerden. Buna uzun süre maruz bırakılan çocuklarda ilerleyen zamanlarda kanser gelişme riski, damar ve iltihabi hastalıklar oldukça yoğun görülüyor. Hiçbir anne baba çocuğunun zarar görmesini istemez, uzun vadede bu kadar probleme yol açabilecek bir madde olduğunu bilseler eminim ki çocuklarına yedirmezler. O yüzden verdiğimiz atıştırmalıkların, paketli gıdaların içeriğini düzgünce kontrol etmek, kendi çocuklarına uzun vadede verebileceği etkileri düşünmek onlara söyleyebileceğim en önemli uyarı. Normalde özellikle çocuklar için hiçbir paketli gıdanın tüketilmesini önermiyorum, bu konuda çok netim. Tabi cips bunların en zararlı olanlarından bir tanesi. Okul yönetimleri buna bir önlem anlamında el atmalı, ulaşımın bu kadar kolay olmaması gerekiyor”

“Çocukların metabolizmasını düzene koymak bir tık daha zor”

Paketli gıdalar yerine evlerde sağlıklı atıştırmalık ürünler hazırlanabileceğini söyleyen Uzm. Diyetisyen Ayça Sena Yılmaz,

“Özellikle son dönemde çocukların da tüketimiyle beraber cips tüketimin çok fazla derecede arttığını görüyorum. Cipslerin içerisinde tuz çok fazla ve monosodyum glutamat içerir. Bu da yedikçe yiyelim psikolojisiyle insanlarda aslında daha fazla cips yemeye teşvik eder. Diyabet riskini artırabilir. Çocukların aslında bu ürüne çok kolay ulaşılabilirliği sağlandığı için aslında çocuklar birbirine ikram ederek yavaş yavaş başlıyor. İsterlerse kendileri evde patatesleri ince ince soyarak fırında patates cipsi yapabilirler. Paketli ürünlerden ziyade ‘Bak biz bu ürünleri kendi evimizde de yapabiliyoruz’ deyip çocukla beraber yaparak beslenmeye teşvik edilmelidir. Yetişkinlerde kilo verip almak daha kolay çocukların metabolizmasını düzene koymak bizim için bir tık daha zor. ‘Arkadaşım da yiyor ben niye yemeyeyim’ psikolojisiyle gördüğünün lezzetli olduğuna inanarak bunu yiyerek çocuklarda ileri yaşlarda obezite artıyor. Çocuklar mutlaka kahvaltıyla güne başlamalı, okula geldikleri zaman çantalarında ara öğünleri bulundurulmalı. Yüksek trans yağ içeriği olduğundan dolayı ciltte yaşlanmalara neden olabilir. Aynı şekilde rafine şeker içerir bu da kan şekerini arttırır, kolesterole neden olur ve kardiyovasküler sistem risklerini de artırır” dedi.

# izmir gündem, son dakika manisa, manisa haberleri, izmir güncel, balıkesir gündem, denizli güncel, son dakika kütahya, son dakika afyonkarahisar, denizli asayiş efeler, son dakika balıkesir, manisa asayiş kütahya, afyonkarahisar güncel, Efeler Güncel, kütahya haberleri, izmir büyükşehir belediyesi, uşak güncel, Efeler Gündem, uşak belediyesi, nazilli gündem, afyonkarahisar gündem, efeler belediyesi, son dakika germencik, koçarlı gündem, afyonkarahisar asayiş uşak, kütahya belediyesi, manisa güncel, son dakika efeler, nazilli haberleri, afyonkarahisar haberleri, balıkesir güncel, son dakika kuşadası, uşak gündem, aydın haberleri, son dakika koçarlı, balıkesir belediyesi, manisa büyükşehir belediyesi, mugla gündem, kütahya güncel, afyonkarahisar belediyesi, denizli haberleri, Koçarlı haberleri, uşak haberleri, balıkesir asayiş afyonkarahisar, izmir asayiş manisa, Efeler Haberleri, son dakika muğla, kuşadası güncel, Kuşadası Belediyesi, izmir haberleri, son dakika uşak, muğla büyükşehir belediyesi, son dakika aydın, Didim Güncel, kuşadası haberleri, Muğla güncel, aydın güncel, kütahya asayiş balıkesir, aydın gündem, manisa gündem, muğla asayiş denizli, uşak asayiş muğla, Denizli Gündem, didim asayiş söke, kütahya gündem, son dakika nazilli, Germencik Güncel, balıkesir haberleri, aydın asayiş nazilli, son dakika söke, İncirliova gündem, son dakika izmir, Muğla haberleri, Son Dakika Denizli, germencik gündem, söke güncel, nazilli güncel, son dakika incirliova, söke gündem, efeler asayiş aydın, söke asayiş koçarlı, nazilli belediyesi, İncirliova Haberleri, İzmir, nazilli asayiş germencik, son dakika didim, didim haberleri, Germencik belediyesi, germencik haberleri, incirliova asayiş kuşadası, İncirliova Belediyesi, kuşadası gündem, didim belediyesi, aydın belediyesi, didim gündem, denizli büyükşehir belediyesi, kuşadası asayiş didim, incirliova güncel, germencik asayiş incirliova, söke haberleri, Söke Belediyesi, koçarlı güncel, yenipazar haberleri, yenipazar belediyesi, Yenipazar gündem, çine belediyesi, Yenipazar güncel, koçarlı asayiş çine, son dakika çine, koçarlı belediyesi, çine asayiş yenipazar, kuyucak asayiş buharkent, son dakika karacasu, buharkent haberleri, çine haberleri, son dakika yenipazar, Kuyucak Güncel, Çine Gündem, kuyucak gündem, köşk belediyesi, buharkent asayiş karacasu, karacasu haberleri, Bozdoğan Güncel, karacasu güncel, köşk haberleri, karacasu gündem, buharkent güncel, buharkent gündem, köşk gündem, yenipazar asayiş köşk, köşk asayiş sultanhisar, sultanhisar asayiş kuyucak, sultanhisar belediyesi, karacasu asayiş bozdoğan, sultanhisar gündem, son dakika köşk, kuyucak belediyesi, son dakika kuyucak, buharkent belediyesi, karacasu belediyesi, son dakika buharkent, Çine güncel, Köşk Güncel, kuyucak haberleri, sultanhisar haberleri, son dakika bozdoğan, bozdoğan belediyesi, sultanhisar güncel, bozdoğan gündem, bozdoğan haberleri, son dakika sultanhisar, bozdoğan asayiş, D.D.

03 Eki 2023 - 16:30 - Gündem

Muhabir  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kentte Yaşam Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kentte Yaşam hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kentte Yaşam editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kentte Yaşam değil haberi geçen ajanstır.