ADÜ’de Aydın Bey ve Aydın’ın fethi anlatıldı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından düzenlenen ve ülke genelinde tanınmış çok sayıda konuşmacının katıldığı ‘Aydın Bey ve Aydın’ın fethi’ sempozyumu büyük ilgi gördü.

Ali Soydemir
Ali Soydemir Tüm Haberleri
ADÜ’de Aydın Bey ve Aydın’ın fethi anlatıldıADÜ’de Aydın Bey ve Aydın’ın fethi anlatıldı
+12
Video için play'e tıklayın

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof Dr. Bülent Kent’in ev sahipliğinde Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma sempozyum sponsorları Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Karacasu Belediye Başkanı Mehmet Erikmen, rektör yardımcıları, fakültelerin dekanları, akademisyenler, il müdürleri, öğrenciler, davetliler ve ülke genelinden konuşmacı olarak gelen akademisyenler katıldı.

“Aydınoğulları Beyliği’nin atası Aydın Bey”

Nazilli Belediyesi Mehter Takımının gösterilerini takiben saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından sempozyumun açılış konuşmasını yapan ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Aysun Sarıbey Haykıran:

“Medeniyetlerin kadim şehri olan Aydınımızda 4-6 Kasım 2010 tarihleri arasında yapılan ‘Uluslararası Batı Anadolu Tarih ve Kültür Medeniyeti Sempozyumu Aydınoğulları Tarihi’ başlıklı sempozyumu sonrası aradan uzun bir süre geçmiş olsa da yepyeni bir heyecan ile yeni çalışmaların ışığında tekrar Aydınoğulları Beyliği’nin atası Aydın Bey ekseninde yeniden birlikteyiz. Bilindiği üzere Kongreler, sempozyumlar, ilmi toplantılar, bilginin, yeni bilgilerin bilim dünyası ile paylaşıldığı mevcut bilgilerin yayıldığı ya da tashih edildiği alanlardır. Bu çerçevede düzenlediğimiz Aydın’ın Fethi ve Aydın Bey Sempozyumu’nun düzenlenmesinde bizlere her türlü desteği sağlayan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Kent’e; tüm üniversite yönetimimize ve emeğini esirgemeyen, akademik, idari personelimize ve öğrencilerimize; bu toplantının düzenlenmesinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Nazilli Belediye Başkanımız Sayın Kürşat Engin Özcan’a ve Karacasu Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Erikmen’e teşekkür ederiz” dedi.

Geniş katılımlı bilim kurulu görev aldı

Aydın’ın fethi, Aydın Bey ve Beylikler Dönemi’nin anlatıldığı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen sempozyuma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, 29 Mayıs Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edabali Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aysun Sarıbey Haykıran, Prof. Dr. Mehmet Şeker, Prof. Dr. Tuncer Baykara, Prof. Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Mehmet Ersan , Prof. Dr. Adnan Çevik, Prof. Dr. Vedat Turğut, Prof. Dr. Murat Keçiş, Prof. Dr. Ali Temizel, Prof. Dr. Kenan Ziya Taş, Prof. Dr. Turan Gökçe, Prof. Dr. Tanju Demir, Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz, Prof. Dr. Yahya Başkan, Prof. Dr. Ahmad Nahmadov, Doç. Dr. Ahmet Toksoy, Doç. Dr. Arzu Özver, Doç. Dr. Mesut Günenç, Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran ve Arş. Gör. Mükerrem Kürüm destek verdi.

“Sadece Nazilli’nin değil tüm Aydın’ın tarih ve kültürünü sahiplenmekteyiz”

Sempozyuma destek veren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, geçen 3 gün içerisinde Nazilli’de de ‘Geçmişten Geleceğe II. Nazilli Sempozyumu’ düzenlediklerini ifade ederek:

“Aydın ilinin fatih ve isminin esin kaynağı olan Aydın Bey, her ne kadar ilk dönem araştırma eserlerinden adından söz edilse de sonraki yıllarda tarihçilerin içine düştüğü yanılgı neticesinde tarihi bir kişilikten ziyade bir aile adı olarak telakki edilmekteydi. Uzun bir zaman diliminin ardından yapılan araştırmalar neticesinde artık Aydın Bey’in tarihi şahsiyeti gün yüzüne çıkmaya başlamaktadır. 18. yüzyılın son çeyreğinde Batı Anadolu’da bir Türk Emiri olarak Aydın Bey’in tarih sahnesine çıktığı rahatlıkla söylenebilir. Böylece Germiyanoğlu Yakup Bey’in Subaşısı olarak başlayan hikâye, batı Anadolu’daki gazalar neticesinde bambaşka bir boyut kazanmaktaydı. Tıpkı cihanşümul bir devletin kurucusu olan Osman Gazi gibi Aydın Reis’te Bizans karşısındaki gazalarında başarı elde ettikçe etrafındaki Türkmenler giderek artmakta daha itibarlı ve kudretli bir Bey haline gelmekteydi. Aydın Yörükler Ulusu olan Aydın Bey, bugün adını verdiği şehirde konumuz olmuştur. Bizler sadece Nazilli’nin değil tüm Aydın’ın tarih ve kültürünü sahiplenmekteyiz” dedi.


“Türklüğün istiklalini, istikbalini ve kültürünü temsil etmişlerdir”

Açılışın son konuşmasını yapan ADÜ Rektörü Prof.Dr.Bülent Kent, 13 yıl önce Aydın Bey ile ilgili ilk sempozyumun yapıldığını ifade ederek:

“Bilindiği üzere 11. yüzyıldan itibaren Türkleşmeye ve İslamlaşmaya başlayan Anadolu’da 13. yüzyıl itibarıyla bambaşka bir süreç yaşanmaktaydı. Moğol İstilasının yol açtığı kargaşa ortamında Anadolu’nun batısına yönelen Türkmen grupları Anadolu’nun son fetih hamlesini de gerçekleştirmekteydiler. Moğol istilasının sonucunda Türkiye Selçuklu devleti dağılıp yıkılırken Anadolu’nun muhtelif yerlerine yönelen Türkmenler beylik adını ile andığımız bağımsız devletlerini kurarak 13. yüzyılın son çeyreği ile Osmanlı Devleti’nin güçlenip siyasi birliği kurduğu 15. yüzyıl başlarına kadar geçen bir asrı aşkın zaman diliminde Anadolu’da Türklüğün istiklalini, istikbalini ve kültürünü temsil etmişlerdir. İşte bu beylikler içinde zengin kültürel ve ilmi değerlere sahip olan ve üniversitemizin içinde bulunduğu Aydın şehrimize ismini veren Aydınoğulları Beyliği Anadolu beylikleri içinde müstesna bir yere sahiptir. Aydınoğulları Beyliği, bundan 13 yıl önce yine üniversitemizin ev sahipliğinde Ege Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu iş birliği ile bugün üniversitemizde konuk ettiğimiz Prof. Dr. Mehmet Şeker ve Prof. Dr. Mehmet Ersan hocalarımızın organize ettiği uluslararası bir sempozyuma konu edinilerek çok kıymetli bir eser vücuda getirilmişti. Bugün, bu sempozyumdan on üç yıl sonra tarihçi meslektaşlarımın gayretleri ile konu bir adım daha ileri taşınarak hem beyliğin atası olan hem de şehrimize ismini veren Aydın Bey üzerine müstakil bir sempozyum organize etmekteyiz. Gerek Aydın gerekse bütün Anadolu tarihi açısından mühim bir yer işgal eden Aydın Bey’in tarihi kişiliğinin müphemlikten kurtularak bir sempozyuma konu edinilecek boyuta gelmesinin sevincini yaşamakta ve sempozyumun vereceği olumlu sonuçlar açısından da umutlanmaktayım. Bu vesile ile Aydın Bey sempozyumunda emeği geçen personelimize öğrencilerimize ve ilmi katkılarını esirgemeyen siz değerli bilim insanlarına teşekkürlerimi sunar sempozyumun hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.
 

# son dakika efeler, son dakika aydın, aydın belediyesi, aydın gündem, nazilli haberleri, efeler asayiş aydın, son dakika germencik, Germencik belediyesi, aydın haberleri, son dakika nazilli, Germencik Güncel, aydın asayiş nazilli, germencik haberleri, Efeler Haberleri, Efeler, nazilli gündem, İncirliova gündem, son dakika kuşadası, son dakika incirliova, Efeler Gündem, kuşadası güncel, aydın güncel, İncirliova Haberleri, İncirliova Belediyesi, incirliova asayiş kuşadası, efeler belediyesi, nazilli güncel, nazilli belediyesi, nazilli asayiş germencik, germencik gündem, germencik asayiş incirliova, incirliova güncel, kuşadası haberleri, kuşadası gündem, Kuşadası Belediyesi, didim belediyesi, Efeler Güncel, çine asayiş yenipazar, söke gündem, yenipazar belediyesi, kuşadası asayiş didim, son dakika koçarlı, söke güncel, Söke Belediyesi, Yenipazar güncel, son dakika didim, koçarlı belediyesi, son dakika yenipazar, Didim Güncel, sultanhisar güncel, yenipazar asayiş köşk, didim asayiş söke, koçarlı güncel, Yenipazar gündem, didim haberleri, köşk haberleri, son dakika çine, yenipazar haberleri, Koçarlı haberleri, köşk asayiş sultanhisar, son dakika karacasu, son dakika söke, bozdoğan haberleri, çine belediyesi, Çine güncel, koçarlı asayiş çine, koçarlı gündem, çine haberleri, söke asayiş koçarlı, son dakika sultanhisar, Çine Gündem, didim gündem, söke haberleri, son dakika köşk, Köşk Güncel, köşk belediyesi, sultanhisar haberleri, sultanhisar gündem, sultanhisar belediyesi, son dakika kuyucak, sultanhisar asayiş kuyucak, kuyucak haberleri, Kuyucak Güncel, kuyucak asayiş buharkent, son dakika buharkent, buharkent haberleri, buharkent gündem, buharkent güncel, buharkent asayiş karacasu, köşk gündem, kuyucak gündem, kuyucak belediyesi, buharkent belediyesi, karacasu haberleri, karacasu gündem, karacasu güncel, karacasu belediyesi, karacasu asayiş bozdoğan, son dakika bozdoğan, bozdoğan gündem, bozdoğan belediyesi, Bozdoğan Güncel, bozdoğan asayiş, İzmir

13 Eki 2023 - 00:09 Aydin- Yaşam

Muhabir  Ali Soydemir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kentte Yaşam Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kentte Yaşam hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kentte Yaşam editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kentte Yaşam değil haberi geçen ajanstır.