"Yarım kalan hayal" 68 yaşından sonra üniversiteli yaptı

Ailesinin izin vermemesi nedeniyle eğitim hayatını sürdüremeyen Mevlide Demir, yarım kalan ortaokul eğitimine 60 yaşında adım attı; azmetti, çok çalıştı ve üniversiteyi kazanarak hayalini gerçeğe dönüştürdü. Şimdilerde üniversite sıralarında eğitim gören 68 yaşındaki Mevlide Demir, "okumanın yaşı yok" sözünün örneği oldu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir'de yaşayan, Makedonya doğumlu 68 yaşındaki Mevlide Demir, içinde ukde kalan eğitim hayalini gerçeğe dönüştürerek herkesin takdirini kazandı. Vefat eden eşinin ‘Ben hayallerimi gerçekleştirdim, senin hiç hayalin yok mu?' sorusu üzerine harekete geçen, emekli, 3 çocuk ve 2 torun sahibi Demir, ailesinin engeli sebebiyle hayalini kurduğu eğitim hayatına tekrar başlama kararı aldı.

60 yaşında ortaokul, 68 yaşında üniversiteli oldu

60 yaşında ortaokul eğitimine başlayan ve ardından devam eden süreçte lise eğitimini tamamlayan Demir, daha sonra üniversite sınavına girdi, Ege Üniversitesi İşletme Bölümünü kazandı ve 68 yaşında üniversiteli oldu. Mevlide Demir, şimdilerde eğitimini aksatmadan, titizlikle derslerini üniversiteden takip ediyor. Demir, aynı zamanda okuduğu bölümün yanında ikinci bir üniversite olarak da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde Sağlık Yönetimi eğitimini de sürdürüyor.

“Her şey eşimin bana ‘Senin hiç hayalin yok mu?' sorusunu sormasıyla başladı”

Yarım kalan eğitim hayatına, vefat eden eşinin kendisine yönelttiği bir soru üzerine başlama kararı aldığını söyleyen Mevlide Demir,

“Eşimin bütün hayali emekli olduktan sonra köye yerleşmekti. Eşim bana ‘Senin hiç hayalin olmadı mı?' diye sordu. Ben de ‘Olmaz mı var tabii; fakat benim hayalime geç kalındı bey' dedim. Eşim de bana ‘Söyle, şimdiye kadar neden söylemedin?' diye sordu. Ben de ‘Konusu açılmadı' şeklinde cevap verdim; çünkü hayallerim yarım kalınca ben okul konusunu kapattım ve iş hayatına başlamıştım. Eşimin bu sorusu üzerine ortaokul eğitimimi tamamlama kararı aldım. Hayallerime kavuşacaktım, heyecanlıydım. Eğitim hayatıma başlayınca ortaokulu hemen bitirip ardından liseye başladım. Daha sonra liseyi de bitirip üniversiteye başladım. Hepsi art arda hızlıca gerçekleşti. İlk gördüğüm üniversite Ege Üniversitesi. Başka üniversite görmedim. Kendi çocuklarıma çok çalışın Ege Üniversitesini kazanın diyordum; çünkü onlar eğer burayı kazanırsa ben de onlar sayesinde burayı görecektim. Ben şimdi buradayım, başardım” şeklinde konuştu.

“Üniversiteyi kazandığımı duyunca mutluluktan uyuyamadım”

Üniversiteyi kazandığını öğrendiğinde heyecandan ağladığını söyleyen Mevlide Demir,

“Üniversite sınav sonuçları açıklandığında ben köydeydim. Kızım beni aradı ve ağlıyordu. ‘Ne oldu kızım?' dedim. Bana ‘Heyecandan ağlıyorum anne, Ege Üniversitesini kazanmışsın' dedi. İnanamadım ve ben de ağlamaya başladım. Kızıma ‘Kızım yanlış bir şey olmasın dikkatli bak' dedim. O da bana ‘Anne iyice baktım' dedi. O gün mutluluktan gece uyumadım. Okula kaydımı yaptırdım ve ilk gün heyecanlı bir şekilde derse gittim. Sınıftaki gençlere 'Günaydın' diyerek güne heyecanla başladım. İlk başta hazırlık eğitimi görecektim. Ben de liseyi bitirdim; ama okulun verdiği kitaplarla eğitim gördüm sadece. Gençler çok rahat bir şekilde İngilizceyi kavrıyordu. İlk gün hoca bana soru soracak ve cevap veremeyeceğim diye çok heyecanlandım. O gün hemen eve gittim ve kızıma bana İngilizceyi en ayrıntılı şekilde baştan öğret dedim. Yavaş yavaş kendimi geliştirdim. Hazırlık sınıfını mutlaka geçmeliyim ki normal eğitime geçme hakkına sahip olayım" dedi.

“Babam ‘Kız çocuğunu okutmam' dedi”

Babasının, okumasına izin vermediği için tüm umudunun o zamanlarda yıkıldığını belirten Demir, “Biz ilkokulu bitirdikten sonra babam bize 'Kim okumaya devam edecek?' diye sordu. Ben hemen parmak kaldırdım. Babam bana 'Sen elini indir' dedi. Benim tüm umudum o an yıkıldı. Okuma serüvenim orada son buldu. İlkokulu bitirdikten sonra hocalarım benden bir ışık gördü. 'Okuyacak olan var mı?' dedikleri zaman ben zaten parmağımı kaldırırdım. Babamın eğitim hayatıma izin vereceklerini düşünüyorlardı. Okul önlüğüm bile dikilmişti okula gideceğim zaman. En kötü günün ne gün dediklerinde ben de o günden bahseder ve okulda çekildiğim fotoğrafı gösterirdim. Benim için çok acı bir gündü” ifadelerini kullandı.

“Babamı affettim”

Hedefinin 4 yıllık eğitimi zamanında ve başarıyla tamamlamak olduğuna değinen Demir, sözlerine şunları da ekledi:

“Ayrıca Açıköğretim Fakültesinde Sağlık Yönetimi Bölümü okuyorum. Bu bölümü de bitirmem lazım. İmkan varsa niye okumayayım ki. Gençler de okumalılar. Değişik kitaplar okudukça babamı daha iyi anladım. O, zamanında ailesinden öyle gördüğü için beni okutmamıştı. Babamın kabrine gidip babamdan özür diledim. Beni okutmadığın için ben de seni affediyorum dedim ve sen de beni affet baba dedim. O gece babam rüyama girdi. Çok duygulandım.”
Mevlide Demir'in sınıfa ilk geldiğinde onunla gurur duyduğunu söyleyen sınıf arkadaşı Beyza Öztürk de, “Mevlide abla yılmamış, pes etmemiş ve hayallerine kavuşmuş. Hocalar kelimelerin doğru telaffuzlarını söylediğinde bizim aklımızdan uçup gidiyor; ama Mevlide abla onu not ediyor, tekrar tekrar üstüne düşüyor. Biz gerçekten ona imreniyoruz. Tekrardan ilk günkü heyecanı var ve bu bizi mutlu ediyor. Gerçekten Türk kadını böyle olmalı. O gururu bize veriyor ve ilham kaynağı oluyor” ifadelerine yer verdi.


Kendilerine bir anne şefkatiyle yaklaştığını belirten sınıf arkadaşı Caner Mısırlıoğlu ise,

“Bizim bu yaşta yapamadıklarımızı onun o yaşta yapması gerçekten kendi açısından çok büyük bir başarı. İçinde geçmişten kalan bir eksiklik vardı. Mevlide ablanın bu yaşta bunu yapabilmesi gerçekten benim açımdan da gurur verici onun açısından da gurur verici bir olay. Bize anne şefkatiyle yaklaşıyor. Çok samimi biri olduğunu düşünüyorum. Bizlere de örnek oluyor” dedi.

# izmir haberleri, manisa güncel, kütahya gündem, izmir büyükşehir belediyesi, kütahya asayiş balıkesir, izmir gündem, manisa haberleri, son dakika izmir, balıkesir gündem, balıkesir güncel, izmir güncel, muğla büyükşehir belediyesi, kütahya haberleri, balıkesir asayiş afyonkarahisar, afyonkarahisar asayiş uşak, son dakika manisa, İzmir, balıkesir belediyesi, denizli güncel, manisa gündem, manisa asayiş kütahya, aydın haberleri, Muğla haberleri, uşak belediyesi, germencik haberleri, izmir asayiş manisa, son dakika afyonkarahisar, Denizli Gündem, Efeler Güncel, kütahya güncel, uşak güncel, son dakika muğla, afyonkarahisar haberleri, kütahya belediyesi, uşak gündem, denizli haberleri, denizli asayiş muğla, son dakika germencik, son dakika efeler, denizli büyükşehir belediyesi, aydın asayiş nazilli, son dakika kuşadası, balıkesir haberleri, nazilli güncel, son dakika nazilli, germencik asayiş incirliova, didim haberleri, nazilli haberleri, Son Dakika Denizli, nazilli belediyesi, Muğla güncel, nazilli gündem, afyonkarahisar gündem, afyonkarahisar güncel, germencik gündem, Germencik Güncel, son dakika incirliova, Söke Belediyesi, İncirliova gündem, uşak asayiş denizli, Germencik belediyesi, incirliova asayiş kuşadası, aydın güncel, kuşadası güncel, uşak haberleri, didim belediyesi, incirliova güncel, son dakika uşak, manisa büyükşehir belediyesi, aydın belediyesi, söke asayiş koçarlı, Efeler Gündem, didim gündem, Didim Güncel, efeler asayiş aydın, İncirliova Haberleri, son dakika söke, son dakika koçarlı, Kuşadası Belediyesi, son dakika kütahya, söke güncel, söke haberleri, efeler belediyesi, kuşadası asayiş didim, mugla gündem, nazilli asayiş germencik, İncirliova Belediyesi, aydın gündem, son dakika balıkesir, söke gündem, afyonkarahisar belediyesi, kuşadası gündem, son dakika aydın, didim asayiş söke, koçarlı gündem, muğla asayiş efeler, Koçarlı haberleri, Efeler Haberleri, kuşadası haberleri, son dakika didim, son dakika çine, koçarlı belediyesi, koçarlı güncel, koçarlı asayiş çine, Çine Gündem, çine belediyesi, Çine güncel, çine asayiş yenipazar, son dakika yenipazar, çine haberleri, Yenipazar gündem, son dakika köşk, yenipazar haberleri, Yenipazar güncel, yenipazar belediyesi, yenipazar asayiş köşk, Köşk Güncel, köşk gündem, son dakika sultanhisar, sultanhisar gündem, sultanhisar güncel, köşk haberleri, kuyucak gündem, kuyucak belediyesi, son dakika buharkent, köşk asayiş sultanhisar, sultanhisar belediyesi, sultanhisar haberleri, sultanhisar asayiş kuyucak, buharkent güncel, köşk belediyesi, bozdoğan asayiş, buharkent gündem, kuyucak asayiş buharkent, son dakika bozdoğan, son dakika karacasu, kuyucak haberleri, buharkent haberleri, bozdoğan haberleri, buharkent asayiş karacasu, karacasu gündem, Kuyucak Güncel, karacasu güncel, son dakika kuyucak, Bozdoğan Güncel, karacasu haberleri, bozdoğan belediyesi, buharkent belediyesi, karacasu belediyesi, karacasu asayiş bozdoğan, bozdoğan gündem

21 Eki 2023 - 15:58 İzmir- Yaşam

Muhabir  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kentte Yaşam Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kentte Yaşam hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kentte Yaşam editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kentte Yaşam değil haberi geçen ajanstır.