- G:

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

Kalın ve dayanıklı kabuğu ile tazeliğini 5 ay koruyabilen oldukça sulu olması ve aroması ile damaklarda iz bırakan vitamin deposu Kuyucak Portakalı coğrafi işaretine kavuştu. İç piyasaya ve ihracata da gönderilen 180 yıllık geçmişe sahip tadı ve kokusu ile farklı, ünlü Kuyucak Portakalı, 2 buçuk yıl süren çalışmaların ardından coğrafi işarete hak kazandı.

Ali Soydemir
Ali Soydemir Tüm Haberleri
Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı
Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı
+9
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın’ın en nadide ürünleri arasında yer alan ve halkın gelir kaynağı olan Kuyucak Portakalı'nın Coğrafi İşaretle Korunması (tescillenmesi) için 10 Aralık 2021 tarihinde başlatılan süreç tamamlandı.

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

 Aydın'ın Kuyucak ilçesinde üretilen ve iklim şartları gereği üretildiği diğer bölgelere oranla dayanıklılığı daha fazla olan Washington Navel cinsi portakal, Antalya'da üretilen portakala rakip olmasının ardından coğrafi işaretle de tescillenerek markalaştı. Aydın’ın Kuyucak ve Nazilli ilçelerindeki özel iklim şartları nedeniyle daha kalın kabuk yapısı ile dayanımı ve depolanması mümkün olabilen Washington Navel cinsi portakal, Antalya bölgesinde üretimi yapılan portakalların bölgenin sıcak iklim özelliği ve yumuşak kabuklu olmasından dolayı sadece hasattan kısa bir süre içerisinde tüketilmesi zorunlu iken Kuyucak’ın özel iklimi sayesinde depolarda 4-5 ay daha tazeliğini koruyabiliyor. Hal böyle olunca Kuyucak’taki depolara kaldırılan portakallar bahar döneminde çıkartılarak hem iç piyasaya hem de ihracata gönderiliyor. Son yıllarda artan devlet desteği, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve İlçe Belediyesinin katkıları ile üretimi artırılmaya çalışılan portakal, büyük bölümü tarımla uğraşan ilçe halkının önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

Aydın’da 30 bin 255 dekar alanda 2023 yılında 81 bin 450 ton narenciye üretimi yapılıyor. Kuyucak’ta ise 14 bin 154 dekar narenciye bahçesi bulunuyor. 48 bin 150 portakal üretimi yapılıyor. CKS’ye kayıtlı 990 üreticisi bulunan Kuyucak’ta üretilen portakalların yarısına yakın kısmı Rusya ve Irak’a ihraç edilirken, Süt ve et gelirinden sonra portakalın ilçeye ekonomik yönden katkısı ise ortalama 200 milyon TL civarı.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

“Mayıs ayına kadar bekletip piyasaya sürüyoruz”

 Hasat ettikleri portakalları yaklaşık 4-5 ay depolarda tuttuklarını ifade eden Kuyucaklı çiftçilerden Cemalettin Aysan: “Çocuğumuz gibi baktığımız portakallarımızı topladık ve hasadını yaptık. Onları bahçe içerisinde boylandırıp kasaların içerisine yerleştirdikten sonra depoluyoruz. Depodan da mart-nisan aylarında, bazen mayıs ayına kadar bekletip piyasaya sürüyoruz. Genelde ürünlerimiz yurt dışı ihracatına gidiyor” dedi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

“Geçmişi bin 800’lü yıllara dayanıyor”

 Kuyucak Portakalının marka ve patent danışmanı Huriye Kayabaşı Özener: “Kuyucak portakalının kabuğunun kalın ve çok sulu olması, C vitamini özelliğinin çok daha üst segmentte olmasından dolayı inanılmaz güzel bir portakal ve coğrafi işaretli bir ürün. Ve literatür çalışması içerisinde bin 800'lü yıllara kadar giden bir geçmişi var. Dolayısıyla geçmişten günümüze uzanan Kuyucak Portakalımıza hep birlikte sahip çıkalım diyorum. Kuyucak Belediyesi olarak portakalla ilgili yaklaşık 2 buçuk yıl önce çalışma başlattık. Bölgedeki ürünlerle alakalı analizler yapıldı. Ayırt edici özellikleri çıktı. En nihayetinde de 2023 yılının 10. ayı itibarıyla bütün işlemlerimizi tamamlamış olduk. Coğrafi işaretin tescil belgesinin önemi aslında üreticilerimizin mevcut bulunan çalışmalarında inanılmaz derecede artış olabilmesi ile birlikte para kazanabilmeleri. Çünkü coğrafi işaretli ürün amblemlerinin kullanılması birincisi güvenli, ikincisi de güvenilir gıda olduğunu tüketiciye göstermiş oluyoruz. O nedenle üreticilerimiz bu bölgede hakikaten çok ciddi bir eğilim gösterdiler. “Coğrafi işaretli ürünlerde biz de varız” diyen üreticimiz Kuyucak Portakalı ile artık AB Komisyonunda da görmüş olacağız” dedi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

“Portakalımız marka değeri kazandı”

 Coğrafi işaretle birlikte marka değeri kazandıklarını ifade eden Portakal üreticisi Ayşegül Eda Özen: “Geçmişten atalarımızdan devraldığımız bahçelerimizi 4. nesil çiftçi olarak şu anda devam ettirmekteyim. 180 yılı aşkın süredir üretimi olan Kuyucak portakalının coğrafi işaretli ürün olarak artık üretimimize devam edeceğiz. Burada da gençlerimizin daha aktif bir tarım hayatında çalışması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda Kuyucak portakalına ham madde olmaktan ziyade markalı bir hale getirmek için Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Coğrafi işaretli Kuyucak portakalımızın ileriye yönelik ihracatını da yapmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

“Kuyucak Portakalı artık marka tescili yapılmış olan coğrafi bir ürün”

 Coğrafi işaret alabilmek için 2 buçuk yıldır çalıştıklarını ifade eden Kuyucak Belediye Başkanı Mehmet Çömden: “2023 yılının 10. ayında coğrafi işaretimizi aldık. Kuyucak Portakalı artık marka tescili yapılmış olan coğrafi bir ürün. Tabii bu ürünün bu işareti almasından sonra da hedefimiz Avrupa Birliği Coğrafi Tescilini alıp Kuyucak Portakalının Avrupa ülkelerinde ihracatının kolaylaşmasını sağlamak olacaktır. Tabii bu ürünün daha çok dışarıya ihracat ürünü olarak gitmesi bölgemizde bu işle uğraşan çiftçilerimizin ekonomik durumuna katkı sağlayacaktır. Kilogram olarak ürünün değeri artıp kazançları artacak. Bu yönde de biz belediye olarak çalışmalarımızı devam ettirip Avrupa Birliği Coğrafi İşaretini alacağız. Müşteriler de bundan sonra aldıkları portakalın coğrafi işaret almış olan Kuyucak Portakalı olduğunu bilecekler ve ilçemizin tanıtımı ve tanınması açısından da önemli bir reklam olacak. Tabii daha önceden kestanemiz ve incirimiz coğrafi tescili almıştı. Burada da biz Kuyucak Belediyesi olarak müracaatlarımızı yaptık. Belki de Türkiye genelinde ilk narenciyede coğrafi tescili almış bir ilçeyiz. Çiftçilerimize, narenciye üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

“Vatandaşlarımız kaliteli portakal yiyecek”

 Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi: “Narenciyemizin üretici tescil belgesi coğrafi işaret belgemizi aldık ve çok mutluyuz. Artık portakalımız tescilli bir ürün olarak satılacak. Bu saatten sonra üreticilerimiz portakallarını kaliteli olduğundan, tat, renk ve marka tescilli olan portakalımız pazarlarda mevcut olacak. Vatandaşlarımız da kaliteli portakal yiyecekler” dedi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

Coğrafi işaret konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı

Coğrafi İşaretine kavuşan Kuyucak Portakalı’nın tanıtımı ve coğrafi işaretle ilgili toplantı düzenlenerek, portakalın ilaçlama ve bakımı, toplama, depolama, paketleme aşamaları hakkında üreticiler bilgilendirildi. Bilgilendirme toplantısına katılan AK Partili Kuyucak Belediye Başkanı Mehmet Çömden, AK Parti Kuyucak İlçe Başkanı Ali Güçlü, İlçe Tarım Orman Müdürü Hatice Suzan Yöre, Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, portakal üreticileri ve tüccarlara detaylı bilgi verildi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

Kuyucak Portakalının marka ve patent danışmanı Huriye Kayabaşı Özener, yaptığı bilgilendirmede; “Ürün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri: Kuyucak Portakalı, Aydın ili Kuyucak ilçesinde yetiştirilen Washington Navel (Citrus sinensis Osb.) çeşidi portakaldır. Osmanlı Döneminde Aydın Sancağına bağlı bulunan Kuyucak ilçesi özellikle portakal üretimi ile ön plana çıkan ilçelerden biri olmuş, 19. Yüzyıl Osmanlı temettuat defterlerinde portakal üretimi ile kayıtlara geçmiştir. Osmanlı temettuat defterlerinde, 1844-1845 yıllarında Kuyucak ilçesinde ekilen arazilerin bin 230 dönümünün portakal üretimi için kullanıldığı kaydedilmiştir. Kuyucak ilçesi denizden 120 km uzak olduğundan mevsim koşulları kıyıdaki bölgelere nazaran daha serttir. Bu sebeple Kuyucak Portakalının kabuk kalınlığı fazla olur. Kuyucak Portakalının kabuk kalınlığı, meyve içindeki usare miktarının depolama boyunca azalmasını engelleyerek meyve usare miktarının daha yüksek olmasını sağlar. Artan kabuk kalınlığı Kuyucak Portakalının raf ömrünü uzattığından, depolama sonunda suda çözünen katı madde (SÇKM)/asit oranı azalarak, ürünün aroması ve şeker oranının yüksek olmasına neden olur. Ayrıca meyvedeki ağırlık kaybı az olduğundan Kuyucak Portakalı daha sulu olur” ifadelerine yer verdi.

 

Kuyucak Portakalı Coğrafi İşaret Aldı

Aydın’ın bir geleneksel ürün, 2 adeti AB tescilli olmak üzere 8 menşe ürün, 19 adedi de Mahreç ürün olmak üzere toplam 27 adet coğrafi işaretli ürünü bulunuyor. 

28 Oca 2024 - 23:35 Aydin/ Kuyucak- Gündem

Mahreç  Ali Soydemir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kentte Yaşam Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kentte Yaşam hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kentte Yaşam editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kentte Yaşam değil haberi geçen ajanstır.Reklamı Kapat